Výhody a nevýhody měděných parapetů
24. 7. 2019
Vybíráte venkovní parapety a nemůžete se rozhodnout, jaký materiál zvolit? Stojí za to pořídit měděné parapety? Přinášíme vám souhrn výhod a nevýhod měděných parapetů.
Venkovní měděné parapety
Parapety z mědi patří mezi nejdražší a nejluxusnější variantu vnějších parapetů. Jsou ohýbány z měděného plechu. Měď je jedním z nejvzácnějších kovů a neznečišťuje životní prostředí - většina vytěžené mědi je stále používána a neustále se recykluje.
Výhody měděných parapetů
Měď vyniká velmi dlouhou životností (uvádí se 60-90 let dle namáhání a povětrnostních vlivů). Jde o luxusní materiál, který stylově doplní váš rodinný dům.
Měď je tvrdá a odolná, takže ani po dlouhém používání nehrozí deformace, jako tomu může být např. u levné varianty parapetů z pozinkovaného plechu. Měděné parapety nevyžadují žádnou speciální údržbu. Jsou tepelně odolné a při poškrábání se vrypy časem samy zacelí.
Nevýhody měděných parapetů
Pořízení měděných venkovních parapetů nese hned několik nevýhod. Jelikož jde o vzácný kov, jsou bohužel často cílem zlodějů. Exkluzivní materiál je násobně dražší než oblíbené a kvalitou velmi podobné tažené hliníkové parapety.
Podstatnou nevýhodou je nestálá barevnost. Nové parapety mají krásnou načervenalou barvu, která se časem zvětráním mění na hnědou a později na zelenou. Jde o přirozený proces u mědi, na který se nevztahuje reklamace. Při poškrábání vrypy oxidují a zacelí se, ale na parapetu se tvoří patina (jiná barevnost).
Obtíže mohou nastat už při montáži, protože musíte dávat pozor na to, že měď tvoří v místě styku s jiným druhem kovu elektrický článek, který způsobuje oxidaci a měď v tomto místě ubývá.
Měděné parapety jsou dobrou volbou, pokud se vám hodí designově k podobné střeše, či okapům, nevadí vám investovat vyšší částky a přivřít oko nad jejich nevýhodami. Pro běžné využití doporučujeme sáhnout po zlaté střední cestě, kterou jsou parapety z hliníku.