Nejoblíbenější venkovní parapety? Vedou ty z taženého hliníku
1. 2. 2020
Plánujete výměnu oken nebo rekonstrukci a nevíte si rady s tím, jaké venkovní parapety zvolit? Zjistěte, jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých materiálů, jak vybrat vhodnou barvu a co vám k montáži parapetních desek nesmí chybět.
Vybíráme materiál venkovních parapetů. Které jsou nejoblíbenější?
Při výběru venkovních parapetů je důležité dbát na kvalitu materiálu, přece jen jde o doplněk, který bude váš dům zdobit desítky let. Při rozhodování o nákupu může hrát roli také doba doručení, nebo zda dodávka obsahuje montážní materiál. Doporučujeme objednávat od prověřených prodejců, kteří vám jsou schopni pomoci s výběrem, nebo poradit s montáží. Na nás se můžete bez obav obrátit telefonicky, nebo e-mailem.
Nejprodávanější hliníkové parapety
Nejobvyklejšími venkovními parapety jsou hliníkové, které se dělí na dvě kategorie - tažené a ohýbané. Tažené hliníkové parapety jsou zhotoveny ze slitiny hliníku metodou vysokotlaké extruze, díky které jsou mechanicky odolné, tuhé a barevně i prostorově stabilní. V naší nabídce najdete dva druhy: tažené parapety s nosem 25 mm a tažené parapety s nosem 40 mm (nos je ohnutá část, která zakrývá přechod mezi parapetem a zdí). Ohýbané hliníkové parapety jsou levnější alternativou z hliníkových plechů o tloušťce 0,8 mm. U nás jsou k dispozici s délkou nosu 40 mm za cenu od 195 Kč (šířka 15 cm, délka 1 m)!
Obecně jsou parapety z hliníku vhodné k jakékoli fasádě a oknům. Hlavní výhodou je fakt, že jsou pevné, lehké a vlivem změn počasí se nekroutí, ani neohýbají. Nevyžadují speciální údržbu a mají dlouhou životnost. Pro ochranu při přepravě a montáži jsou opatřeny fólií.
Další možnou variantou venkovních okenních parapetů jsou pozinkované parapetní desky z ohýbaného ocelového plechu o tloušťce 0,75 mm, které jsou nejlevnější a nejrozšířenější. Kvůli tepelné roztažnosti je nutné dbát na správný způsob montáže. Pozinkované parapety jsou odolné a bezúdržbové a pořídíte je už od 145 Kč (šířka 15 cm, délka 1 m)!
Jak vybrat barvu venkovních parapetů?
Možná se vám okenní parapety jeví jako maličkost, která nehraje ve vzhledu domu až takovou roli, ale opak je pravdou. Vhodně zvolená barva parapetních desek pomůže pečlivě zvolené vnější prvky domu doladit a utvoří celkový dojem z budovy.
Barvu a odstín venkovních parapetů vybírejte podle barvy oken, střechy a fasády, nezapomeňte vzít v potaz také vchodové dveře, plot a další výrazné prvky na domě a v jeho okolí. Doporučujeme vybírat spíše tmavší barvy venkovních parapetů, aby na nich nebyly vidět nečistoty. Klasikou jsou parapety v přirozené barvě kovu, ale na našem e-shopu můžete vybírat z celé řady barevných dekorů - od bílé, přes hnědou, bronzovou, či stříbrnou, nebo si je u nás nechat natřít vámi zvolenou barvou dle vzorníku RAL. Tuto možnost si snadno nastavíte v online konfigurátoru, který najdete u každého druhu parapetu.
Vybavení k montáži parapetů, které vám nesmí chybět
Ať už si na montáž přizvete odborníka, nebo se do ní pustíte svépomocí, bude se vám hodit vybavení a montážní materiál.
K objednávce na našem e-shopu si v online konfigurátoru můžete k vámi vybraným parapetům rovnou přidat boční krytky (plastové, či hliníkové) a příslušenství v podobě vrutů s podložkou a čepičkou. Pro montáž budete potřebovat také nástroje, které už pravděpodobně máte doma, ale pro jistotu si vybavení své dílny, či tašky s nářadím zkontrolujte. Neměla by chybět vodováha, metr, tužka, úhelník, klínky pro vyrovnání, rozprašovač s vodou a nůž nebo pila pro případné zkrácení parapetu.
K montáži parapetů využívejte nízkoexpanzní instalační pěnu - doporučujeme typ Soudal Mega, který je přizpůsobený na přesnost aplikace a dá se použít v jakékoli poloze. Nabízíme i variantu pro pistolovou aplikaci. Dále nezapomeňte na izolační tmel pro zakrytí spár. Vše potřebné najdete v kategorii instalační sady.